آجر نمای شخصی
وکتور آجر دکور
نمای حیاط و ساختمان

شخصی

آجر نمای سازمانی
وکتور آجر دکور
سازمان های دولتی و خصوصی

اجرای سازمانی

آجری نمای مسجد
وکتور آجر دکور
نمای گلدسته، حیاط و مسجد ها

مساجد و اماکن مذهبی

آجر نمای بیرونی

آجرنما در واقع یک نوع مصالح ساختمانی است که برای زیباسازی نمای بیرونی و نمای داخلی و ایجاد تغییرات در نمای ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. هرآنچه که نمای بیرونی یک ساختمان را دوچندان می‌کند استفاده از سبک‌ها و طرح‌ها و ترکیب مدل‌های انواع آجرنما است.

البته بستگی به طراح ساختمان دارد که از چه سبک و مدل و ترکیبی برای آجرنما بیرونی استفاده کند. انواع آجرنما با عناوین مختلف در بازار موجود است که همه آن‌ها را می‌توان به‌عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد. استفاده کردن از نمای آجر نه‌تنها باعث زیبایی ساختمان می‌شود. بلکه موجب استحکام بیشتر و دوام زیاد ساختمان می‌شود، و در نهایت استفاده از نمای آجر جنبه زیباشناسی دارد.

آجر نمای بیرون ساختمان

تصور کنید در خیابان در حال عبور از کنار ساختمان‌های مختلفی هستید. ساختمان‌هایی که از انواع آجرنما برای نمای بیرونی خود استفاده کردن در نگاه اول ساختمان‌هایی که از انواع آجرها و مدل طرح زیباتری استفاده کرده‌اند نظر شما رو جلب می‌کنند. به همین دلیل است که تولیدکنندگان و طراحان آجرنما بیرونی همیشه سعی بر تولید انواع آجرهای مرغوب و دارای طرح و رنگ زیباتر به بازار هستند. آجر دکور مشاور ویژه شما در امر خرید آجر و راهنمایی برای نمای ساختمان، ویلا یا مغازه شماست. پروژه های آجرنما اجرای شده بیرونی آجردکور، فروش انواع آجر نما، طراحی و اجرا انواع نما را در این قسمت مشاهده می کنید.

قیمت انواع آجر برای آجرنما بیرونی

مهم‌ترین اصل در تعیین قیمت آجرنما بیرونی، نوع آجر است. برای مثال قیمت آجر نسوز با قیمت آجر شاموتی تفاوت دارد عوامل دیگری بر قیمت آجرنما تأثیر دارد. مانند رنگ آجر البته ممکن است در یک نوع آجرنما ممکن است به نسبت رنگ‌های مختلف قیمت متفاوتی داشته باشد. برای مثال قیمت آجرنسوز قرمز با قیمت آجرنسوز سفید از یک مدل و یک کیفیت هستند؛ اما به دلیل فقط تفاوت رنگ قیمتشان نیز تفاوت دارد.

از دیگر عوامل تأثیرگذار در قیمت آجرنما برای نمای بیرونی می‌توان به برند و کیفیت آن اشاره کرد هرچه باکیفیت و مرغوب‌تر باشد قیمت آن نیز بیشتر است. البته دلیل دوام بالاتر آجرنماهای باکیفیت مقرون‌به‌صرفه نیز است.

وقتی می‌گوییم کیفیت یعنی اینکه مقاومت آجر در برابر عواملی مانند گرما؛ رطوبت؛ تابش خورشید و عوامل جوی از مقاومت و کیفیت بالایی برخوردار باشد. برای مثال آجرنما نانو از مقاومت و دوام بسیار بالایی در برابر رطوبت فشار دارد و آجرنمای با کیفیتی است و در عین سبک بودن کاربرد بالایی دارد و قیمت آن نسبت به سایر آجرنماها بیشتر است.

انواع آجرنما بیرونی

آجرنمای ساختمان از لحاظ محل کاربرد به دو گروه آجرنمای نمای داخل ساختمان و آجر نمای بیرون ساختمان تقسیم می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم نمای بیرون ساختمان به دلیل در معرض بودن عواملی همچون شرایط مختلف جوی آب‌وهوا باید از مقاومت و استحکام و دوام بیشتری برخوردار باشد و البته از لحاظ کیفیت و ظاهر انواع آجرنما بسیار متفاوت هستند.

در این قسمت انواع آجرنما را برای نمای بیرونی ساختمان معرفی می‌کنیم:

 1. آجرنمای شاموتی
 2. آجرنمای پلاک
 3. آجرنمای رستیک
 4. آجرنمای لعابی
 5. آجرنمای معمولی کوره‌ای
 6. آجرنمای ماسه آهکی
 7. آجرنمای مهندسی
 8. آجرنمای بتنی
 9. آجرنمای خاک رس
 10. آجرنمای شیل
 11. آجرنمای قزاقی
 12. آجر نمای سنتی
 13. آجرنمای نسوز
 14. آجرنمای بهمنی
 15. آجرنمای متخلخل
 16. آجرنمای توپر
 17. آجرنمای توخالی

خب معرفی انواع آجرنمای داخلی و بیرونی گفته شد و در هر نوع آجرنما ویژگی و ظاهری و کیفیتی مورد بررسی قرار گرفت. هریک از انواع این آجرنما از ویژگی و خواص فیزیکی و ظاهری مختلفی برای نصب نمای بیرونی و داخلی ساختمان مناسب هستند. هم اکنون به بررسی ویژگی‌های انواع آجر برای طرح و نصب در موقعیت‌های مختلف خواهیم پرداخت.

آجرنما شاموتی برای نمای بیرونی

آجرنما شاموتی یکی از انواع آجرهای باکیفیت بادوام و مقاوم است که در نمای بیرونی ساختمان برای زیبایی ساختمان و اجرای یک نمای متفاوت اجرا می‌شود، آجرنمای شاموتی در رنگ و اندازه و ابعاد مختلفی تولید و عرضه می‌شود.

این نوع آجر در رنگ‌هایی قهوه‌ای روشن، زرد، زرد متمایل به نارنجی، قهوه‌ای روشن، نارنجی تیره به بازار برای نمای بیرونی ساختمان عرضه می‌شوند. رنگ آجرنما شاموتی بستگی به میزان آهن در آن روشن و تیره می‌شد. یعنی هرچه درصد آهن بیشتر رنگ آجر شاموتی تیره‌تر می‌شود و هرچه درصد آهن آن کمتر باشد رنگ آن روشن‌تر است.

همان‌طور که گفتیم آجرنما شاموتی در شکل‌های مختلفی مانند مربعی و مستطیلی در کارخانه تولید می‌شود. مطابق با طرح و نوع نمای طراح ساختمان از این نوع آجر برای زیباسازی نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌شود. البته در فضاهای زاویه‌ای این نوع آجر نصب می‌شود و این نوع آجر جز انواع آجرنسوز است.

آجرهای شاموتی دارای رنگ ثابت و در برابر هرگونه مواد شیمیایی و رطوبت و درجه حرارت بالا مقاوم و بادوام است.

و این نوع آجر در برابر باران‌های اسیدی شوره نمی‌زند. از ویژگی‌های دیگر این نوع آجر مقاومت بالا در برابر نوسانات دمایی و سایش‌ها است. باتوجه‌به همه این ویژگی‌ها آجر شاموتی یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرای نمای بیرونی ساختمان است همچنین برای دیوار شومینه نیز می‌شود از این نوع آجر استفاده کرد و آجر شاموتی نسبت به انواع آجرنما قیمت مناسبی دارد.

انواع آجرنمای سنتی

یکی از بهترین ویژگی‌های آجرنما سنتی تنوع رنگ و طرح‌های و استفاده این نوع آجرنما در دیوارهای داخلی و خارجی و نمای بیرونی است. کارهایی نظیر برش دادن و سوراخ کردن این نوع آجرنما به‌راحتی قابل انجام است و وزن کم این نوع آجرنما باعث جابه‌جایی آسان و کاهش هزینه در حمل آن است.

انواع آجر نمای پلاک

آجرنما پلاک به دلیل مقاومت زیادی که در برابر تغییرات محیطی دارد به‌عنوان نمای بیرونی ساختمان کاربرد زیادی دارد. در تهیه آجرنما پلاک از خاک رس و افزودنی‌های دیگر استفاده می‌شود و در رنگ‌های مختلفی زرد نارنجی قهوه‌ای تولید می‌شود.

از آجرنمای پلاک برای نمای ساختمان‌های مسکونی مجتمع‌های اداری یا تجاری و ویلاها استفاده می‌شود. این نوع آجر در دسته آجرنسوز قرار و در برابر آتش‌سوزی‌ها و حریق مقاوم است.

تنوع رنگ در آجرنمای پلاک

آجرنما پلاک یا آجرنمای قزاقی، آجرنمای قزاقی نوعی از آجر پلاک است که برای نمای بیرونی ساختمان استفاده است. معمولاً دارای رنگ روشن است آجرنمای قزاقی از لحاظ ضخامت عرض آجر و طول و بافت آجر متفاوت است.

باتوجه‌به طرح، طراح ساختمان در نمای بیرون از یک یا چند مدل از انواع آجر پلاک برای ظرافت در نمای بیرون ساختمان استفاده می‌کنند. ساختمان‌های دارای نمای آجرنمای پلاک از کمتری شوره زدگی در برابر تغییرات شرایط جوی و محیطی برخوردار است.

انواع آجرنمای شیل

در ساخت این نوع آجر از خاک سنگ آشیل استفاده می‌شود، به همین نام شناخته می‌شود. انواع آجرنما آشیل از رنگ متمایل به قرمز است و در رنگ‌های مثل گلبهی کرم و قهوه‌ای هم تولید می‌شوند.

این نوع آجر استحکام فشاری بالایی دارد و در برابر یخ‌زدگی مقاوم است و شوره نمی‌زند و جذب آب آن بسیار پایین است. در واقع رطوبت داخل این نوع آجر نمی‌ماند و زود خارج می‌شود و شوره نمی‌زند. استفاده از این آجرنما برای نمای بیرونی ساختمان بسیار رایج است.

آجرنما حصیری

یکی دیگر از انواع آجرنما آجرنمای حصیری است که این آجر از خاک رس و افزودنی‌های دیگر تشکیل می‌شود. با این تفاوت که سطح آجر شبیه به بافت حصیر درست می‌شود. این نوع آجرنما در طرح و رنگ نمای ساختمان بسیار متفاوت و زیبا بوده است.

این آجر به‌صورت لعابی تولید می‌شود که نمای ظاهری را زیباتر می‌کند. مقاومت آن در برابر خورشید و شرایط محیطی بیشتر است. آجر نمای لعابی حصیری مقاومت و زیبایی فوق‌العاده‌ای برای نمای ساختمان ایجاد می‌کند.