دکوراسیون داخلی با آجرنما

امروزه طراحی و استفاده از آجر برای دکور و نمای خانه، بسیار محبوب گردیده است خصوصاً دکوراسیون داخلی خانه حس خاصی به خانه می‌بخشد. آجر یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است. آجر هم در نمای ساختمان استفاده داشته هم برای دکورهای داخلی ساختمان مسکونی، محیط داخلی رستوران کافی‌شاپ و حتی ویترین‌های مغازه‌ها استفاده می‌شود. انواع آجرنما و کاربرد آجر برای استفاده داخلی و نمای بیرون معرفی و بررسی می‌شود.

آجر نسوز و رستیک برای دکور داخلی

قیمت آجرهایی که برای دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود باتوجه‌به انواع آن قیمت متفاوتی دارد برای مثال آجرهایی که در فضای سرویس بهداشتی استفاده می‌شود باید در برابر آب و رطوبت مقاوم باشد و البته باید هنگام برآورد هزینه‌ها مسائلی مانند متر از کار و محل نصب آن موردتوجه قرار گیرد. استفاده از آجر دکور داخلی بسیار مرسوم است.

استفاده از آجر برای نما و دکوراسیون داخلی ساختمان بسیار رایج شده و آجرنمای داخلی از طرح رنگ‌های بسیار متنوعی برخوردار هست. می‌تواند توجه همه سلیقه و نظرها را به خود جلب کند، فقط اینکه باید به سبک دکوراسیون داخلی توجه داشت و متناسب با آن از انواع آجر برای دکور داخلی با آجر استفاده کرد.

یکی از پرکاربردترین رنگ‌هایی که مورداستفاده برای دکور داخلی با آجر قرار می‌گیرد رنگ سفید و قهوه‌ای است که می‌توان با آن یخشی از فضای داخلی خانه را تزئین کرد یا اینکه تمام دیوار نما شود. مانند دیوارهای ورودی خانه یا فضای آشپزخانه یا ستون‌ها

قیمت آجر همان‌طور گه گفتیم به نوع و کیفیت و حتی رنگ آن بستگی دارد. برای خاص کردن آجرنما می‌توان هنگام بندکشی از رنگ‌های هم رنگ یا متضاد استفاده کرد که جلوه‌ای خاص به نما و فضا می‌بخشد. از آجرنسوز و انواع آجرنما می توان برای نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد.

نمای آجر در فضای نشیمن خانه

نمای آجر در دکوراسیون داخلی (دکور داخلی با آجر) خصوصاً فضای اصلی و نشیمن خانه باعث می‌شود به محیط گرما ببخشد فضای صمیمی و گرمی ایجاد کند. وبا توجه به متر از و فضای مسکونی از آجر به‌صورت محدود استفاده می‌شود؛ یعنی استفاده آجر در ابعاد بزرگ در همه دیوارها باعث می‌شود فضای اتاق کوچک به نظر برسد؛ ولی استفاده از آجر در یک دیوار باعث تنوع در قسمت نشیمن می‌شود با انتخاب کردن دیواری که بیشترین تأثیر را دارد در نقطه نشیمن و با آجر کردن دیواری که به‌عنوان نقطه کانون خانواده است می‌توان رنگ و بوی خاصی به دکوراسیون داخلی بدهید.

در واقع می‌توان آجر را در کنار دکوراسیون‌های سنتی و مدرن و هر دکوراسیونی استفاده کرد به دلیل هم‌نشینی مناسب آجر

تنوع در چیدمان آجر دکور داخلی با آجر هم از دیگر مزایای آجر است.

دکور داخلی با آجر را می‌توان در قسمت‌هایی که کاربردهای مختلفی دارند استفاده کرد؛ مانند اتاق کار یا اتاق مطالعه یا حتی اتاق‌خواب

فضای پشت تخت در اتاق‌خواب می‌تواند به‌عنوان فضای کانونی در نظر گرفته شود و آجرنمای داخلی استفاده شود به‌جای کاغذ دیواری.

نورپردازی‌های مختلفی در دکوراسیون اتاق‌خواب با تأکید بر بافت آجری دیوار می‌تواند فضای اتاق‌خواب به محیط گرم و دلنشین نماید.

آشپزخانه با دکوراسیون داخلی آجر (دکور داخلی با آجر)

استفاده از آجرنما برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه نیز رایج شده است، فضای بین کابینت‌ها دیوار پشت گاز و هود فضای مناسبی جهت استفاده آجر است که با نورپردازی فضای منحصر فردی در آَشپزخانه ایجاد می‌شود.

البته به‌خاطر مشکلاتی گه آجر در جذب رطوبت بالا دارد می‌توان از کاشی طرح آجر در آشپزخانه استفاده کرد.

از آجرنمای داخلی در آشپزخانه می‌توان به‌عنوان اپن استفاده کرد که باعث می‌شود فضای نشیمن از آشپزخانه جدا شود و این سبک بیشتر در خانه‌های ویلایی استفاده می‌شود.

 

آجر در دکور داخلی سرویس بهداشتی و حمام

به دلیل جذب رطوبت بالا در آجر، در فضاهای مرطوب از پراستفاده نشود بهت‌هاست، اما می‌توان با رعایت چند نکات و انتخاب یک دیواری که کمتر در معرض رطوبت است از نمای آجر در آن دیوار استفاده کرد. یا مثلاً قسمتی از پایین دیوار با کاشی یا سرامیک پوشانده شود و قسمت بالای آن که در معرض رطوبت کمتری است با آجر نمای داخلی نما شود.

آجرنمای داخلی رنگی

در نمای داخلی یا دکور داخلی با آجر با انتخاب نمای خام و اکسپوز باعث ایجاد فضای گرم صمیمی می‌شود، اما با رنگ کردن آجرنما فضای متفاوتی می‌شود ایجاد کرد و هماهنگی بیشتری با دکوراسیون داخلی ایجاد کرد.

رنگ آجرنمای که در دکوراسیون داخلی دیوار یا دکور داخلی با آجر باید کیفیت خوبی داشته باشد. قابل شستشو باشد البته تکسچر آجر و بافت آجر به‌تنهایی می‌تواند حس زیبایی به محیط بدهد برای مثال دیوار آجری سفید از محبوب‌ترین نوع آجر و کاربرد در دکوراسیون داخلی است.

می‌توان از انتخاب‌های جسورانه‌تری برای رنگ دیوار آجری یا دکور داخلی با آجر در نظر گرفت با پس‌زمینه‌های خنثی گرمی یا شادابی را در محیط ایجاد کرد.

 آجرنمای رنگی داخلی می‌تواند به‌عنوان نقطه کانون دکوراسیون داخلی در نظر گرفته شود و برای قرارگرفتن تلویزیون، شومینه و یا نصب تابلوفرش یا قاب‌های خانوادگی.

می‌توان در رنگ کردن آجرهای نمای داخلی یا دکور داخلی با آجر از طرح‌های مدرن و فضایی استفاده کرد که به‌صورت یکدست نباشد.

استفاده از آجرنما به‌عنوان کف‌پوش

از آجرنمای داخلی یا دکور داخلی با آجر می‌توان به‌عنوان کف پوش استفاده کرد البته باتوجه‌به نوع و رنگ فضای اتاق می‌توان از کف پوش آجری مناسبی استفاده کرد. مثلاً اگر دیوارهای اتاق و فضای آن به رنگ‌های روشن باشد بهتر است از رنگ‌های تیره در آجر کف استفاده شود.

از پرکاربردترین کف‌پوش‌های آجری، استفاده از آجر کف پوش در قسمت ورودی خانه است.

یکی دیگر از کاربردهای آجر استفاده آن در سقف است.

پوشش و نمای سقف بیشتر خانه‌های قدیمی به‌صورت طاق ضربی است. در نوسازی این خانه هم‌توان از پوشش فضای داخلی سقف را به‌صورت اکسپوز کرد.

آجرنما برای شومینه

یکی دیگر از کاربردهای آجرنمای داخلی برای استفاده از نمای شومینه است. شومینه‌ها در دکور داخلی با آجر باتوجه‌به اینکه فقط در فصل زمستان مورد استفاده قرار می گیرند. در فصل بهار و تابستان نیاز به استفاده نمی‌باشد. به‌عنوان عنصر تزئینی جذاب در دکوراسیون داخلی است استفاده از شومینه آجری و یا دیوار پشت اجرای شومینه می‌تواند نقطه کانونی خانه باشد.

آجرنما در نمای دکوراسیون داخلی

راه‌پله در فضای داخلی به‌عنوان مرکز کانون دکوراسیون خانه می‌تواند موردتوجه واقع شود. مثلاً برای ایجاد دیوار منحصربه‌فرد کنار پله یا در قسمت روی پله یا پاخور پله به‌عنوان پوشش و نمای پله‌ها استفاده شود.

استفاده از دیوار آجر برای دکور داخلی، پارتیشن و جداکننده

می‌توان از آجر برای جداکردن دیوار و اجرای پارتیشن بین فضاهای داخلی  یا دکور داخلی با آجرباتوجه‌به انواع چیدمان آجر، دیوار آجری مشبک از محبوب‌ترین دیواره‌های جداکننده در دکوراسیون داخلی است.

عبور نور از دیوار آجری مشبک باعث می‌شود تا در فضاهایی که عرض کتری برخوردارند استفاده شوند. باعث می‌شود علاوه بر جدا نمودن دو فضا رابطه‌ای از جنس نور و سایه بین شان ایجاد شود.

دیوار آجرنما در داخل می‌تواند به شکل طاق دو فضا را از هم تفکیک کند.