شومینه آجری

شومینه آجری یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین سبک و نوع شومینه است. البته امروزه استفاده از شومینه آجری با زمان گذشته به طور چشمگیری تفاوت کرده است. در زمان قدیم مردم با استفاده از دانش و هنر خودشان شومینه‌های گلی و گچ می‌ساختند. برای گرم کرد خانه و یا پخت‌وپز استفاده می‌کردند. اما امروزه از شومینه‌های آجری برای تزئین و یک وسیله تزئینی در خانه و به‌عنوان نقطه کانون خانواده استفاده می‌کنند. حالت آرام‌بخش و زیبایی در خانه ایجاد می‌کند البته پیشرفت تکنولوژی و علم شومینه‌های سنتی و قدیمی جای خود را به شومینه‌های کلاسیک و مدرن داده‌اند. با آجر دکور همراه باشید.

شومینه چیست؟

شومینه وسیله گرمایشی است. استفاده از شومینه آجری که برای گرمادهی به محیط خانه و پخت‌وپز در زمان قدیم کاربرد داشته است. به‌طورکلی از شوومینه ها از جنس آهن سنگ و آجر ساخته گردیده است که برای روشن‌کردن آتش و گرم‌کردن محیط است.

انواع شومینه آجری

شما باید سبک‌های شومینه آجرنسوز را بشناسید تا در انتخاب نوع و سبک دچار مشکل نشوید شومینه‌های آجرنسوز به ترتیب زیر است:

 1. اسکاندیناوی
 2. فرانسوی
 3. خیابان

مدل اسکاندیناوی

در سبک شومینه اسکاندیناوی یک طرح آَشنا و جذاب است که با سنگ تزئین می‌شود. به‌طورکلی با یک کنسول جوبی و دودکش گچی ساخته می‌شود سبکی زیبا است.

مدل فرانسوی

در سبک شومینه فرانسوی این شومینه به‌شدت زیبا و جذاب و شگفت‌انگیز است که در نگاه اول یک ساختار زینتی به چشم می‌خورد. اما این نوع سبک ساده‌ترین نوع شومینه آجری است و عملکرد حرارت را مستقیم انجام می‌دهد و اغلب این سبک شومینه‌ها از آجر و کاشی شیشه‌ای ساخته می‌شود.

مدل خیابان

در این سبک از شومینه همان‌طور که از نامش پیداست این مدل بیشتر در خیابان برای پخت‌وپز کباب استفاده می‌شود. کسانی مایل به ساخت شومینه در خانه باشند از این طرح در خانه نمی‌توانند استفاده کنند. به دلیل اینکه ساختمان آماده اجرای این طرح نمی‌باشد باید پای گذاری کلی شود ساخت ساز جدا زمان زیادی و هزینه زیادی می‌برد.

معایب شومینه آجری

در هنگام ساخت شومینه آجری از مصالح ساختمانی امثال گچ سیمان آجرهای سفالی و سنگ استفاده می‌شود که بیشتر اینها ضریب رسانایی بالایی ندارند. عدم رسانایی در سطوح  شومینه آجری هیچ نقشی در انتقال گرمایش ندارد. این مشکل شومینه به این دلیل که کف زمین و بین دیوارها قرار دارد.

     به دلیل ضخامت زیاد مصالح در شومینه سنتی گرما به‌سختی از این مصالح عبور می‌کند. برای ایمنی بیشتر به راهکار های زیر برای شومینه آجری توجه کنید.

 1. همه گاز منو اکسید کربن تولید گردیده توسط این شومینه سنتی توسط دودکش تخلیه نمی‌شود، پس بهتر است همه درزها رو نپوشیدنید که این گازها راهی برای خارج‌شدن پیدا کنند.
 2. برای خروجی دودکش شومینه از کلاهک استفاده کنید و از توری‌های فلزی استفاده کنید برای جلوگیری از ورود حشرات و دیگر جانوران در صورت مسدود شدن مسیر هواکش می‌تواند خطرات جدی را ایجاد کند؛ زیرا با افزایش چند برابری گاز باعث مسمومیت و یا خفگی می‌شود.
 3. از حفاظ جلوی شومینه برای خشک‌کردن لباس استفاده نکنید؛ زیرا با گرم‌شدن بیش از حد آن امکان احتمال آتش‌سوزی وجود دارد.
 4. انواع اسپری‌ها و یا هر مواد اشتعال‌زایی از جلوی شومینه دورنگه دارید، زیرا امکان آتش‌سوزی وجود دارد.
 5. و اینکه به دلیل عدم وجود حفاظ در جلوی شومینه آجری ممکن است باعث آسیب دیدگی کودک شود.

مزایای شومینه آجری

 1. این نوع شومینه بسیار زیبا و دیدنی است.
 2. در برابر آتش مقاومت بالایی دارد.
 3. دوام شومینه آجری خیلی زیاد است.
 4. دردسترس‌بودن و اینکه با کمی دقت و تلاش و ظرافت می‌توانید خودتان آن را بسازید.

ساخت شومینه

مصالح موردنیاز برای شومینه آجرنما از قبیل آجرنما، سیمان، ماسه و ابزارهای ساختمانی است. برای ساخت و اجرای شومینه آجرنمایی این مراحل را باید انجام داد. از آجرنما می توان علاوه بر استفاده از آجر برای نمای بیرونی ساختمان، طراحی دکور داخلی برای ساخت شومینه نیز به کار گرفت.

مرحله اول طراحی و اجرای شومینه آجری

چهارچوب دهان شومینه اجری است، ابتدا تعدادی آجرنما را با آب خیس کنید، در یک سطح صاف و هموار به‌صورت منظم بگذارید در زمان کارگذاشتن آجرها فاصله‌ای خاص را رعایت کنید تا پس از تمام شدن شومینه آجری آن‌ها را بندکشی کنید.

مقداری ملاط ماسه سیمان آماده کنید و بادقت روی آجرها بریزید. البته فقط یک‌لایه و بعد یک شیئ فلزی به‌اندازه طول اجرها روی آن قرار دهید و دوباره ملاط بریزید تا شیئ فلزی پنهان شود این ترفند باعث محکم شدن شومینه آجری می‌شود.

بر اساس طرح‌های خود آجرها را چیدمان و کار کنید به‌صورت هلالی خمیری یا ال طراحی و کار کنید به سلیقه خودتان بستگی دارد و تا 48 ساعت زمان لازم است تا قالب‌ها خشک شود بعد از خشک‌شدن کف شومینه را مانند موزاییک‌کاری با ملاط سیمان و آجر نسوز بپوشانید و کار کنید.

مرحله دوم آتشدان

دیواره آتشدان با آجرهای نسوزی خیس هستند با قرارگرفتن به‌صورت دقیق و منظم بچینید. بعد از چیدن آجرها به‌صورت عمودی پشت آنها دوغاب سیمانی رقیق که از ماسه و سیمان است بریزید.

توجه داشته باشید اگر اندازه دهان شومینه به طول یک متر و ارتفاع نیم متر بود، به دلیل پایین‌بودن کف شومینه آجری ارتفاع دیوار آن باید حدود 80 سانتی‌متر باشد و دیوار مقابل روی شما به شکل خمیده باشد و یا دیواره کوره را عقب‌تر از دیوار آتشدان شروع کنید.

مرحله سوم کوره

کوره شومینه آجری گازی و کوره شومینه هیزمی کاملاً باهم تفاوت دارند؛ یعنی اینکه حجم کوره شومینه گازی یک‌سوم آتشدان باشد کافی است و در شومینه‌های هیزمی برعکس حجم کوره مخروطی یا قیفی مانند آن باید از حجم آتشدان کمتر باشد.

در شومینه هیزمی دیواره قیفی شکل کوره باید با آجرنما گری چیده شود. همچنین از سمت داخل و بیرون با ملامت نسوز مخلوط شود و یا اینکه دیواره کوره فلزی ساخته شود. با ملامت نسوز پوشش دهید.

بعد از تمام شدن ساخت شومینه آجری و خشک‌شدن آجرها جسم‌هایی که برای تنظیم اندازه بین آجرها و بند آن‌ها را بردارید. مقداری ملاط سفت و نسوز متناسب با رنگ دلخواه و رنگ آجرها بندکشی آجرها را انجام دهید. توجه داشته باشید هنگام بندکشی آجرها را کثیف نکنید. در آخر شما یک شومینه آجری دارید که قابلیت دکور و استفاده کاربردی دارد.

سخن پایانی

شومینه‌های مخصوص فضاهای باز و خیلی بزرگ است و به دلیل استفاده از چوب برای سوخت آن‌ها استفاده از شومینه کم گردیده است. امروزه مدل‌های جدیدی از شومینه آجرنما به بازار آمده که طرف‌داری زیادی هم دارند. برای طراحی و اجرای شومینه آجری با کمترین هزینه و زیبایی بسیار با کارشناسان مجرب آجردکور تماس بگیرید.