نمای بیرونی ساختمان

معرفی انواع آجرنما برای ساختمان ها به همراه قیمت و کیفیت

انواع آجرنما

برای نمای ساختمان از مصالح مختلف استفاده می‌شود که یکی از پرکاربردترین و زیباترین این مصالح انواع آجرنما است. استفاده از انواع آجرنما در نمای ساختمان‌ها در ایران قدیم نیز رواج داشته است. قدمت آجرنما در ایران به ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد در چغازنبیل برمی‌گردد.

همچنین در زمان ساسانیان نیز در بنای شهرها و پل‌ها نیز از آجرنما استفاده شده است. از تنوع و انواع آجرنما برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. گاهی برای تغییر دکوراسیون داخلی و ایجاد تغییرات ظاهری زیبا استفاده می‌شود.

بهترین آجر نما

آجرها در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که بر زیبایی نمای ساختمان‌ها و دکوراسیون آنها می‌افزاید. از آجرها می‌توان با تکنیک‌های مختلف استفاده کرد که ترکیب انواع تکنیک‌های معماری و رنگ‌ها و اندازه‌های آجرهای مختلف بر زیبایی شهرها و ساختمان‌ها می‌افزاید.

آجرها علاوه بر زیبایی و ایجاد جلوه‌های بصری از نظر استحکام ماندگاری و دوام نیز دارای جایگاه ویژه هستند. به علت تنوع ویژه که آجرها دارند که این تنوع در رنگ، اندازه و اجرای آن هست که در میان ساختمان‌های مختلف، با نماهای مختلف آجر یکی از زیباترین متریال‌های نمای ساختمان است که جلوه خاصی به ساختمان‌ها بخشیده است، به طور ویژه جلوه‌ای خیره‌کننده دارد.

پروژه های دکوراسیون داخلی با آجر

قیمت انواع آجرنما

آجرها قیمت‌های مختلفی دارند که عوامل مختلفی روی قیمت آنها تأثیرگذار هستند. آجرنما انواع مختلفی دارند مثل آجرهای سنتی، شاموتی، پلاک، شیل و… که یکی از عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت آجر هست.  به‌عنوان‌مثال قیمت آجر شاموتی با قیمت آجر نمای نسوز متفاوت هست.

رنگ انواع آجرنما

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت آجرنماها رنگ آنها هست. آجرها در رنگ نیز متنوع هستند که بر اساس نوع استفاده، دیزاین ساختمان و عوامل دیگر می‌توان از تنوع رنگی آجر استفاده کرد.

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در قیمت آجرنما رنگ‌ها هست. به‌عنوان‌مثال: قیمت آجرنسوز قرمزرنگ با آجرنسوز سفید متفاوت هست.

آجرنمای ساختمان

کیفیت انواع آجرنما

عوامل دیگری که در قیمت آجرهای تأثیرگذار است؛ کیفیت آجر است آجر هم مثل هر کالای دیگر باید از یک کیفیت استاندارد برخوردار باشد که طبعاً با بالارفتن کیفیت آجر قیمت آنها نیز افزایش می‌یابد. گاهی حتی استفاده از آجرهای متفاوت با برند متنوع نیز در قیمت آنها تأثیرگذار است.

اگرچه استفاده از آجرهای باکیفیت بالاتر افزایش هزینه‌ها را به دنبال داشته باشد؛ ولی به دلیل کیفیت بالایی که دارد ماندگاری و دوام بالایی دارد و به‌صرفه‌تر و ماندگارتر خواهد بود.

آجرها از نظر مقاومت نیز با یکدیگر تفاوت دارند که در برابر سرما، گرما، تابش نور خورشید و عوامل محیطی مقاوم باشند. به‌عنوان‌مثال: آجرهای نانو مقاومت بالایی در برابر رطوبت و فشار دارد و ماندگاری خیلی بالاتری نسبت به انواع دیگر آجرها دارد و به‌تبع کیفیت عالی آن قیمت آن نیز از دیگر آجرها بالاتر هست.

بهترین آجر برای طراحی و اجرای آجرنما ساختمان

انواع آجرنما از نظر استفاده

آجرنما باتوجه‌به نوع کاربرد به دودسته داخلی و آجرنماهای بیرونی تقسیم می‌شوند.

آجرنمای بیرون ساختمان

نمای بیرونی ساختمان‌ها به جهت اینکه در معرض انواع مختلف شرایط جوی مثل: تابش آفتاب، بارش باران و برف و… قرار دارد باید کیفیت ویژه‌ای داشته باشد تا از مقاومت بالاتری برخوردار باشد.

نمای بیرونی سازمانی

انواع آجرنما از لحاظ کیفیت

از نظر کیفیت و ظاهر آجرنماها بسیار متفاوت هستند؛ بعضی از انواع آجرنماها شامل آجر شاموتی، پلاک، لعابی، رستیک و… هست. انواع مختلفی از دیگر آجرها شامل موارد زیر است که به چند نوع آن‌ها در سایت آجر دکور اشاره می‌کنیم.

 1. آجر معمولی کوره‌ای
 2. آجرهای مهندسی
 3. آجر ماسه آهکی
 4. آجر خاک رس
 5. آجرنما شیل
 6. آجر بتنی
 7. آجرنما سنتی
 8. آجرنسوز
 9. آجرنما قزاقی
 10. آجر توپر
 11. آجر تو خالی
 12. آجربهمنی
 13. آجر متخلخل

حال در ادامه مطلب به بررسی انواع آجرنماهای جدید برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان‌ها می‌پردازیم.

خرید آجرنما

در هر قسمت انواع آجرنماها و ویژگی‌های ظاهری آن‌ها در مدل‌های مختلف را بررسی خواهیم کرد. هر یک از آجرها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که بر اساس ویژگی‌های مختلف آجرها می‌توان آن‌ها را برای نصب در نمای بیرونی و یا داخلی ساختمان‌ها استفاده کرد که در ادامة مطلب آجر دکور به توضیح این موضوع نیز اشاره خواهد شد.

پروژه های نمای بیرونی

آجر شاموتی

آجرهای شاموتی نوعی از آجرهای مقاوم و ماندگار و بادوام هستند که در نمای ساختمان‌ها در جهت زیبایی و ایجاد فضایی دلنشین و متفاوت به کار می‌رود.

این آجرها نیز همانند دیگر آجرها در رنگ‌ها و اندازه‌ها و ابعاد مختلف تولید و عرضه می‌شوند. این آجر را می‌توان در رنگ‌های قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای تیره، زرد، زرد متمایل به نارنجی، نارنجی تیره و… تهیه و استفاده کرد و در جهت زیباتر شدن چهرة شهرها و ساختمان‌ها و منازل بهره برد.

رنگ آجر شاموتی

رنگ آجر شاموتی باتوجه‌به تغییر درصد آهن موجود در ساختار آن تغییر می‌یابد. آجرهایی با رنگ روشن‌تر از درصد آهن کمتری برخوردار بوده و با افزایش درصد آهن رنگ آجرنما تیره‌تر خواهد شد.

آجر نمای شاموتی در اشکال مختلف تولید می‌شود؛ به طور مثال: در اشکال مستطیل و مربع‌شکل در کارخانه‌ها تولید می‌شود. بر اساس نوع اجرا؛ نقشه و طرحی که برای مکان موردنظر پیش‌بینی‌شده است از این آجرها در جهت هر چه زیباتر شدن فضا استفاده می‌شود.

دکور با آجر

کیفیت و مقاومت آجر شاموتی

این آجرها جز آجرهای نسوز محسوب می‌شود؛ ازاین‌رو به آجر نمای شاموتی نسوز نیز مشهور است و شناخته می‌شود. آجر شاموتی دارای مقاومت و رنگ ثابتی است و در برابر عوامل دیگری مثل: رطوبت، مواد شیمیایی و درجه حرارت بالا مقاوم هستند.

از ویژگی‌های مهم دیگر این آجرنماها مقاومت در برابر باران‌های اسیدی، آلودگی‌های سربی هوا، عدم شوره زدگی و همین‌طور سایش و نوسانات دمایی هست؛ بنابراین نکات ذکر شده در این متن از آجر دکور به این نتیجه خواهیم رسید که آجر نمای نسوز شاموتی یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرا در نمای بیرونی ساختمان‌ها هست.

پروژه های شومینه آجری

استفاده از آجرنمای شاموتی

از این نوع آجر در دیوار شومینه‌ها و نماهای داخلی نیز استفاده می‌شود. قیمت این نوع آجر در مقایسه با آجرهای دیگر مناسب‌تر هست.

آجرنمای سنتی آجرنمای سنتی یکی دیگر از انواع مختلف آجرها هست. از ویژگی این آجرها می‌توان به تنوع رنگ آن‌ها و استفاده از آن‌ها در دیوارهای داخلی و خارجی اشاره کرد.

این آجرها از مقاومت بالایی برخوردار هستند که عملیات برش و سوراخ‌کاری روی این نوع آجرنماها به‌آسانی صورت‌گرفته است. این آجرها وزن کمتری دارد و این ویژگی باعث کاهش هزینه شده است.

پروژه های آلاچیق آجری

آجرنما پلاک

آجرنما پلاک نوع دیگر آجر، آجر پلاک هست که مقاومت بسیار بالایی دارد و در شرایط جوی مختلف مقاوم‌تر است. مواد تشکیل‌دهندة آجرنما پلاک شامل خاک رس و افزودنی‌های دیگر هست که در رنگ‌های مختلف زرد، نارنجی و قهوه‌ای موجود هست.

انواع آجر

استفاده آجرنمای پلاک

از این نوع آجرها می‌توان برای نمای ساختمان‌های مسکونی، ویلاها، محل‌های اداری و تجاری استفاده کرد. آجر پلاک نیز در دسته آجرهای نسوز قرار دارد؛ بنابراین در برابر حریق مقاوم هست. شاید در اصطلاحات آجر یا در بازار با نام آجرقزاقی روبه‌رو شده باشید. انواع آجرقزاقی نیز نوعی از آجر پلاک هست که برای نمای بیرونی ساختمان‌ها به کار می‌رود و رنگ آن معمولاً روشن هست.

ابعاد و اندازه آجر پلاک

ابعاد آجرها که شامل ضخامت، طول و عرض آجر پلاک و همچنین بافت آجر نمای قزاقی متفاوت است که باتوجه‌به طرح و نمای بیرونی ساختمان از این یا چند نوع از انواع آجر پلاک برای ظرافت کار در نمای بیرونی استفاده می‌شود. این نوع آجر دارای کمترین مقدار شوره زدگی هست.

آجرنما برای خانه

آجر شیل

این نوع آجر، آجری است که در تهیه آن از خاک‌سنگ‌های شیل استفاده می‌گردد که به این نام نیز شناخته می‌شود. معمولاً رنگ این آجر رنگی متمایل به قرمز هست، این آجر در رنگ‌های دیگری مثل گلبهی، قهوه‌ای، کرم و… نیز تولید و عرضه می‌شود.

ویژگی‌های آجر شیل

از ویژگی‌های دیگر این آجر استحکام فشاری بالا، مقاومت در برابر یخ‌زدگی، عدم شور زدگی و جذب آب بسیار پایین اشاره کرد. رطوبت در این نوع آجر باقی نمانده؛ ازاین‌رو دچار شوره زدگی نمی‌شود.

انواع آجر شیل

آجرنمای شیل دارای انواع مختلفی مثل: آجرنمای شیل با ابعاد بزرگ، آجرنما شیل مهندسی، آجرنما شیل با حفره‌های زیاد، آجرنما شیل مویین، آجرنما شیل کینگ و…هست.

قیمت آجر شیل

به‌طورکلی قیمت این نوع آجر باتوجه‌به نوع آن، ابعاد، رنگ و کیفیت آن متفاوت است. قیمت آجر شیل نسبت به آجرنسوز کمتر است؛ اما به‌طورکلی باتوجه‌به مقاومت و استحکام آجر شیل مناسب بوده و خرید آن مقرون‌به‌صرفه هست.

قیمت آجرنما

آجر حصیری

آجر حصیری یکی دیگر از انواع متنوع آجرها آجر حصیری هست. مواد تشکیل‌دهنده این آجر نیز مانند آجرهای دیگر از خاک رس و دیگر مواد تشکیل شده است.

شکل آجر حصیری

شکل این نوع آجر متفاوت است و شکلی شبیه به بافت حصیری هست. این نوع آجر در رنگ‌های متفاوتی موجود هست.

استفاده آجر حصیری

استفاده از این نوع آجر در نمای ساختمان باعث ایجاد نمای متفاوت و بسیار زیبا می‌شود. این نوع آجر در نوع لعابی نیز تولید می‌شود. آجر لعابی نسبت به دیگر آجرها مقاوم‌تر بوده و از نظر زیبایی هم جایگاه ویژه‌ای دارد. آجرهای لعاب‌دار در برابر شرایط جوی مثل: تابش نور خورشید و تأثیرات عوامل محیطی مقاومت ویژه‌ای دارند.

آجر نمای رستیک

آجر رستیک یکی دیگر از انواع مختلف آجرها هست؛ از این نوع آجر هم در قسمت‌های داخلی ساختمان‌ها و سازه‌ها استفاده می‌شود و هم در بخش بیرونی. این آجرها باعث زیباتر شدن نمای دیوارهای مورداستفاده می‌شود.

قیمت متر مربع آجر

تولید آجر رستیک

این نوع آجر دارای سطوحی با خلل‌وفرج بوده که توسط دستگاه‌های مخصوص ایجاد می‌شود. آجر رستیک در دستة آجرهای نسوز هست که برای نمای ساختمان‌ها در قسمت دیوارها به کار می‌رود. این آجر نیز مانند بیشتر آجرها در رنگ‌ها و ابعاد مختلف تولید می‌شود و چهره ویژه‌ای به شهر و ساختمان‌ها می‌دهد. قیمت این نوع آجر هم باتوجه‌به نوع، برند، کیفیت و رنگ متفاوت هست.

آجرنمای کرکره‌ای

از این اجر بیشتر برای نمای بیرونی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. آجر کرکره‌ای در دسته آجرهای نسوز قرار می‌گیرد. علت نام‌گذاری آنها این است که دارای عرض کمی باشند و ظریف هستند به همین علت به آن آجر کرکره‌ای می‌گویند.

موارد استفاده آجرنمای کرکره‌ای

این آجرها یکی از پرکاربردترین، دوست‌داشتنی‌ترین آجرها هست. این نوع آجر نسبتاً مقاوم هست و در بیشتر شرایط ظاهر، دما، مقاومت خود را حفظ می‌کند؛ و در رنگ‌های تیره یا قهوه‌ای مایل به قرمز در بازار موجود هستند.

قیمت انواع آجرنما

مقامت آجرنمای کرکره‌ای

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد این آجرها در دسته آجرهای نسوز قرار گرفته‌اند که از خاک نسوز تهیه و تولید شده است و قابلیت تحمل حرارت تا دمای بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد را دارد.

ساختن بنایی با نمای آجر کرکره‌ای سبب طولانی‌شدن عمر نمای ساختمان دوام استحکام و همچنین مقاومت نما در برابر عوامل محیطی مثل تابش نور خورشید، بارش باران و ایجادنشدن شوره روی سطح آجر هست.

آجر نمای لعابی

همان‌طور که از نام‌گذاری این آجر مشخص است این نوع آجر به سبک متفاوتی تهیه و تولید می‌شود. مواد اولیه ساخت این آجر همانند آجرهای معمولی هست پس از اینکه آجرها تهیه و تولیدشدن یک‌لایه لعاب مقاوم که معمولاً به رنگ‌های مختلفی موجود هست روی سطح آجر اعمال می‌شود.

این لایه پوشاننده سطح آجر سبب ایجاد لایه محافظ برای آجر و افزایش کارکرد، ثبات آن در ساختمان‌ها می‌شود. این نوع آجر به سبب سطح پوششی که با استفاده از لعاب روی آن ایجاد شده است در برابر تغییرات محیطی، شرایط جوی، رطوبت، تأثیرات مواد شیمیایی، بارش باران، هوازدگی مقاومت بسیار بالایی دارد.

قیمت آجرنمای ساختمان

این نوع اجرا در رنگ‌های مختلف مثل آبی فیروزه‌ای، قهوه‌ای و قرمز تهیه و تولید شده به بازار ارائه می‌شود. استفاده از این آجرها با تنوع رنگی زیبا گوناگون جلوه زیبایی به ساختمان‌ها و نمای آنها می‌بخشد.

آجرنسوز

یکی دیگر از انواع متنوع آجرنسوز هست که از محبوبیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و یکی از پرکاربردترین آجرها در ساختمان‌سازی است. این نوع آجر دارای مزیت‌های فراوانی هست به همین علت محبوبیت خاصی در میان طراحان و سازندگان ساختمان‌ها و بناها دارد.

مقاومت آجرنسوز

یکی از ویژگی‌هایی که این اجرا نسبت به دیگر آجرها متمایز می‌کند و به آن قدرت می‌بخشد مقاومت بسیار بالای آن در برابر حرارت بالا و آتش هست؛ این ویژگی سبب شده تا تقاضا برای خرید این نوع آجر نیز افزایش یابد و همچنین به‌عنوان عایق برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان‌ها و بناها به کار رود از دیگر مزیت‌های آجرنسوز می‌توان به مقاومت در برابر حرارت و تابش خورشید، رطوبت، هوازدگی و فرسایش اشاره کرد.

قیمت آجرنسوز

در حقیقت قیمت این آجر نسبت به دیگر آجرها نسبتاً بالاتر هست اما خرید آن مقرون‌به‌صرفه است.

آجرنما قزاقی

یکی از زیباترین، قدیمی‌ترین آجرها، آجر نمای قزاقی هست. آجرنسوز در دسته آجرهای سنتی قرار می‌گیرد این نوع از مقاومت بالایی در برابر شوره، رطوبت، یخ‌زدگی و تابش آفتاب دارد. رنگ آجرقزاقی ثابت هست.

قیمت آجرنما قزاقی

قیمت این نوع آجر نسبت به دیگر آجرها ممکن است اندکی بیشتر باشد؛ اما به دلیل عایق بودن به کاهش هزینه‌های سرمایشی و گرمایشی خواهد شد. این نوع آجر به شکل‌های طرح‌دار، آل، پلاک و تهیه و تولید می‌شود و در رنگ‌های متنوعی همچون قرمز، زرد، گلبهی و غیر عرضه می‌شود.

خرید آجر نما

آجرنما بهمنی

این نوع آجر در رنگ‌های زرد، گلبهی و قرمز تولید می‌شود. این نوع آجر در نما چینی و دیوارچینی استفاده می‌شود. برای تهیه این آجرها از خاک رس استفاده می‌شود.

مقاومت آجرنما بهمنی

این نوع آجر در برابر حرارت مقاوم است در همچنین در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاومت بالایی دارد. آجربهمنی جذب رطوبت و آب پایینی دارد و به علت داشتن این ویژگی انتخاب مناسبی برای مناطق مرطوب محسوب می‌شود.

آجر ماسه آهکی

در ساخت و تهیه آجر ماسه آهکی از ماسه سیلیسی و آهک استفاده می‌شود. این آجر در برابر سایش و یخ‌زدگی و حرارت مقاومت زیادی دارد. آجر آهکی در رنگ‌های متنوع تولید شده و دارای رنگ‌های مختلفی است.

پروژه های محوطه سازی و کف سازی با آجر

آجر رسی

یکی از با قدمت تریم آجرها، آجر رسی هست که قدمت آن به حدود ده‌هزار سال قبل برمی‌گردد. همان‌طور که از نام‌گذاری این آجر مشخص هست در تهیه و تولید آن از خاک رس استفاده شده است.

این نوع آجر دارای تنوع رنگی باشد و در رنگ‌های قرمز، زرد، گلبهی و… تولید می‌شود. این آجر مقاومت بالایی در برابر حرارت و شرایط جوی دارد و دوام پایداری بالا و ثابت‌بودن رنگ آجر، فاقد آلونک، بدون شوره بودن از دیگر مزیت‌های این آجر هست.

چرا آجرنما

دلایل استفاده از آجرنما در ساختمان علت‌های زیادی برای انتخاب آجرنما در انواع پروژه‌های ساختمانی وجود دارد. یکی از این دلایل که در نگاه اول هم در آن دیده می‌شود نمای ظاهری آن هست که ساختمان‌ها و بناهایی با نمای آجر در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

علاوه بر جنبه زیبایی‌شناختی آجرها، باعث استحکام بنا نیز می‌شود؛ به این صورت که با درنظرگرفتن موقعیت بنا و ساختمان و شرایط جوی آن می‌توان ساختمان را در برابر حریق، نفوذ مواد شیمیایی، فرسایش هوازدگی، تخریب و محافظت کرد.

خرید آجرنما

خرید و فروش انواع آجرنما

آجرها به‌صورت مترمربع و در انواع مختلفی به فروش می‌رسد. فروش آجرنما هم به‌صورت حضوری و اینترنتی هست که در دنیای امروز انجام خرید اینترنتی برای افراد به‌صرفه‌تر و راحت‌تر و مقرون‌به‌صرفه هست. برای مشاوره خرید می‌توان با کارشناسان آجر دکور در ارتباط باشید و از راهنمایی‌های ما بهره‌مند شوید.

انتخاب نصاب و اجرا کننده آجر

انواع آجرنما از لحاظ رنگ‌بندی

وجود آجرها با تنوع رنگی گوناگون سبب پسندیده شدن توسط سلایق گوناگون و همچنین زیباتر شدن چهره شهرها و ساختمان شده است. به‌طوری‌که می‌توان ساختمان‌های متفاوت و زیبایی در تمام کشورهای جهان دید.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع آجر در رنگ‌های متفاوت در بازار موجود هست که هم در نمای بیرونی ساختمان‌ها و هم در دکوراسیون داخلی و در برخی از قسمت‌های ساختمان‌ها به کار می‌رود.
بر اساس رنگ آجرنما را می‌توان به این صورت تقسیم‌بندی کرد:

 1. آجرنما با رنگ قهوه‌ای، (قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای تیره، قهوه‌ای با بافت‌های ریزودرشت و…)
 2. انواع آجرها با طیف رنگی نارنجی و زرد (آجرنما با رنگ‌های نارنجی مایل به قهوه‌ای، زرد مایل به نارنجی، نارنجی تیره، نارنجی روشن، زرد، زرد روشن، زرد تیره، آجر نمای نارنجی با بافت ریز یا درشت)
 3. آجرنما با طیف رنگی ارغوانی (در این دسته می‌توانید آجرهایی که به رنگ‌های بنفش تیره مایل به ارغوانی یا طیف رنگی در این محدوده هستند را به‌عنوان آجرنما برای ساختمان به کار ببرید)
 4. انواع آجرنما در رنگ‌های روشن نظیر خاکستری سفید و طوسی

کارخانه آجر نما در تهران

طراحی انواع آجرنما

طراحی در اجرای آجرها انواع مختلف آجرنماها در رنگ‌ها و ابعاد و مدل‌های مختلف را می‌توان با دیگر مصالح ساختمانی بنا بر سلیقه و طراحی سازندگان به کار گرفت. به طور مثال: ترکیب آجرنما با ترمووود و سنگ طبیعی و جی از افت قابل‌انجام است. استفاده از آجرها باتوجه‌به خلاقیت، کاربرد و همچنین سلیقه طراح بستگی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *